سیاست ها

فرض بر این است که کسانی که از وب سایت خیرانت به هر نوعی استفاده می کنند، دارای اختیار، صلاحیت و اهلیت بوده، از شرایط و سیاست های آن آگاه هستند و آن را پذیرند. ممکن است این شرایط در خصوص برخی از خدمات متفاوت باشد. همچنین فرض بر این است که کاربران با اختیار خود از خدمات این شرکت استفاده می کنند و منع قانونی در این مورد ندارند. این شرایط و سیاست ها ممکن است تغییر کنند. بر عهده کاربر است که آخرین بروز رسانی را مطالعه نماید.

خیرانت بستری است برای تامین مالی پروژه هایی که بنا به صلاحدید تصمیم گیرندگان خیرانت بر روی وب سایت قرار می گیرند. جمع آوری پول به شیوه های مختلف مانند پرداخت اینترنتی، کارت به کارت، پرداخت از طریق شبکه تلفن همراه و غیره برای تامین پروژه ها صورت می گیرد که این شیوه ها به تدریج فعال می شوند. نام خیرانت با حروف فارسی یا دیگر زبان ها و نشان های آن و دامین های kheiranet.ir و kheiranet.com و kheyranet.ir آدرس آن در شبکه های مجازی مانند تلگرام، اینستاگرام، توییتر، آپارات و لینکدین متعلق به شرکت خیرانت است و حق استفاده از آن بدون اجازه خیرانت برای دیگران وجود ندارد.

برخی از پروژه های خیرانت از سیاست همه یا هیچ پیروی می کنند و برخی دیگر نه. سیاست همه یا هیچ بدین معناست که در صورت موفق نشدن پروژه، مبالغ گردآوری شده به پرداخت کنندگان بازگردانده می شود. پروژه هایی که از سیاست همه یا هیچ پیروی می کنند، با عبارت «همه یا هیچ» مشخص شده اند. بنابراین پروژه هایی که در مورد آن ها توضیحی نوشته نشده است، از این سیاست پیروی نمی کنند.

ممکن است در ازای برخی از پرداخت ها بسته به شرایطی چون میزان پرداخت، شهر و محل زندگی پرداخت کننده و غیره، هدایایی به رسم سپاسگذاری به حامیان اهدا شود. اصل اهدا و کم و کیف این هدایا بسته به سیاست های خیرانت و شرایط موجود آن بوده و برای کسی حق قابل مطالبه ایجاد نمی کند.

با توجه به هزینه های بالای نیروی انسانی و راه اندازی، پشتیبانی و اداره خیرانت، به میزان یک درصد از مبالغ جمع آوری شده جهت تامین هزینه ها کسر می گردد. در مواردی که به علت سیاست همه یا هیچ در یک کمپین، مبلغ اهدایی به حامی بازگردانده می شود، درصدی کسر نمی شود.

پس از واریز وجه توسط حامی، امکان بازگشت آن وجود ندارد؛ مگر اینکه پروژه از سیاست همه یا هیچ پیروی کرده و موفق نشده باشد. مورد دیگر زمانی است که پروژه ای به تشخیص خیرانت و مغایرت با سیاست های آن لغو شده باشد که در این صورت وجوه جمع آوری شده به حامیان بازگردانده می شود. درمواردی که بازگشت وجه صورت میگیرد، کارمزد بانکی از مبلغ کسر خواهد شد.

پس از واریز وجه توسط حامی، پول به حساب خیرانت در بانک می رود و تا پایان زمان پروژه در حساب می ماند. پس از اتمام مدت زمان پروژه، این مبلغ پس از کسر یک درصد، به حساب شخص مرجع (شخص بانی پروژه) منتقل می گردد. در صورتی که پروژه از سیاست همه یا هیچ پیروی کند، اگر پروژه موفق نشود به منظور بازگشت مبالغ نیاز است اطلاعات شماره حساب بانکی یا کارت بانکی حامی طی تماس تلفنی یا ایمیلی از او گرفته شود. در صورتی که فرد حامی به صورت کاربر مهمان وارد وب سایت شده باشد، یا این اطلاعات را در اختیار نگذارد و یا به هر دلیل پس از تلاش های مکرر خیرانت، امکان تماس برقرار نشود، مبلغ حمایت شده طبق نظر خیرانت به پروژه دیگری انتقال می یابد.

تمامی مردم ایران و جهان به شرط عدم وجود محدودیت های ساختاری می تواند از خدمات خیرانت استفاده کنند.

لازم است که کاربران از ارائه محتوای مغایر با سیاست های خیرانت، قوانین کشور و موازین اخلاقی و شرعی اجتناب ورزند. مواردی که به تشخیص خیرانت اهانت به شخصیت حقیقی یا حقوقی خاصی تلقی شده، بی ارتباط با خیرانت بوده و یا به هر دلیل با خط مشی خیرانت در فراهم آوردن فضای مثبت خیر و نیکی معارض باشد، حذف شده و به تولید کننده آن تذکر داده خواهد شد. در عین حال ممکن است مواردی در وب سایت باشد که خیرانت متوجه آن نشده باشد. خیرانت مسئولیتی در قبال محتوای ارائه شده توسط کاربران ندارد و این مسئولیت متوجه خود آنهاست.

در صورتی که فردی از محتوا و اطلاعات کاربر دیگر بدون اجازه استفاده نمود، تمام مسئولیت متوجه فرد استفاده کننده بوده و خیرانت در این زمینه هیچ تضمینی نداده و مسئولیتی ندارد. در صورتی که تشخیص داده شود که محتوای ارائه شده توسط افراد متعلق به شخص ثالثی بوده و بدون ارجاع ذکر شده است، این محتوا بدون اطلاع قبلی حذف می شود؛ مگر این که سندی مبنی بر رضایت مالک اصلی وجود داشته باشد. در کل محتوای تولید شده توسط کاربران لزوما به معنی تایید آن محتوا توسط خیرانت نیست.

خیرانت این حق را برای خود قائل است که هر زمان لازم دید خدمات یا محتوایی که وب سایت قرار دارد را تغییر داده یا حذف کند. در این گونه موارد نیاز به اطلاع رسانی قبلی نیست.

تمامی محتوای تولید و منتشر شده توسط خیرانت در وب سایت یا شبکه های اجتماعی، تحت مالکیت خود او بوده و ذکر آن تنها با آوردن منبع ایرادی ندارد.

انتشار و معرفی پروژه های خیرانت باید به گونه ای باشد که خیرانت را به عنوان بستر جمع آوری کننده مبالغ معرفی نماید. در صورتی که کسانی بخواهند پروژه های خیرانت را به اشتراک بگذارند، می بایست نام و لوگوی خیرانت را به عنوان جمع آوری کننده مبالغ و بستر تامین مالی ذکرکنند. به عبارت دیگر انتشار پروژه های خیرانت می بایست در راستای هدف خیرانت در تامین مالی پروژه از مجرای خیرانت باشد؛ درغیر این صورت خلاف صورت گرفته است.

خیرانت بستری است برای تامین مالی پروژه هایی که در وب سایت قرار داده می شوند. بانی این پروژه ها اشخاص حقیقی یا حقوقی هستند که در اینجا با عنوان «مرجع» شناخته می شوند. از نگاه خیرانت، اشخاص مرجع در نزد جامعه معتمد هستند و جامعه می تواند بر قول آن ها حساب کند. خیرانت اطلاعات و مدارک مربوط به مرجع ها را بررسی می کند تا از موثق بودن آن اطمینان یابد. این بررسی معمولا بیشتر شامل بررسی اطلاعات هویتی است تا اخلاقی. به عنوان مثال اگر شخص مرجع یک معلم آموزش و پرورش باشد، خیرانت مدارک استخدامی ایشان را بررسی می نماید. در عین حال در مواردی ممکن است شخص مرجع، فرد معتمدی در محل باشد که سابقه فعالیت خیر داشته و در بین همسایگان یا دوستان به این ویژگی شناخته می شود. در این گونه موارد، خیرانت پس از انجام تحقیق، اگر با ضریب بالایی به درستی این ویژگی و سابقه خیر برای فرد مورد نظر پی برد، وی را به عنوان بانی پروژه می شناسد. پروژه ها توسط اشخاص مرجع معرفی شده و توسط خیرانت در معرض دید عموم قرار می گیرند. خیرانت خود به تامین مالی این پروژه ها کمک نمی کند بلکه تنها نقش واسطه را دارد. خیرانت تلاش می کند نوع پروژه، نوع نیاز و مبالغ مورد نیاز برای هر پروژه صحت داشته باشد. درعین حال مسئولیت عدم صحت احتمالی بر عهده خیرانت نبوده و بر عهده بانی پروژه یا نیازمند است. بنابراین مواردی که اشخاص مرجع به عنوان نیاز مطرح کرده اند می بایست صحت داشته و تمامی توصیفات آن ها از پروژه چه از منظر موضوع پروژه و نیاز مطرح شده و چه از نظر برآورد مبلغ مورد نیاز، باید واقعی باشد. بصورت کلی لازم که هیچ گونه مطالب خلاف واقعیت و گمراه کننده و فرینبده از سوی اشخاص مرجع مطرح نگردد. علی رغم تلاش خیرانت، در صورت عدم انطباق این اطلاعات با واقعیت، مسئولیت متوجه بانیان خواهد بود. در صورتی که پول به بانیان پروژه ها داده شود، خیرانت با بانیان قراردادی می بندد که بر اساس آن افراد تعهد دارند که مبلغ جمع آوری شده را دقیقا در مورد مصرف ذکر شده بکار برند. خیرانت نیز تلاش خود را در این راستا بکار بسته و از پروژه های موفق شده و فعالیت های صورت گرفته با مبلغ جمع آوری شده، گزارش تهیه کرده و در وبسایت قرار می دهد. با این وجود، خیرانت هیچ تضمین و مسئولیتی در قبال نحوه هزینه کرد این مبالغ و سوء استفاده های احتمالی ندارد و مسئولیت آن متوجه اشخاص مرجع خواهد بود

ممکن است علی رغم تامین وجه مورد نیاز و تلاش بانیان، اهداف اعلامی برای یک پروژه محقق نشود. در این صورت خیرانت مسئولیتی ندارد.

ممکن است خیرانت به دلایلی وجوه یا خدمت یا کالای تهیه شده را در چند مرحله مطابق با برنامه زمانبندی به دست شخص مرجع پروژه برساند.

در صورتی که فردی از یک پروژه حمایت مالی نمود، در صورت نارضایتی و پشیمانی بعدی وی به هر دلیل، خیرانت مسئولیتی نخواهد داشت. فرض بر این است که فرد با اعتقاد به صحت پروژه و با اختیار تام و بنابر صلاحدید خود به پروژه اطمینان کرده و تصمیم به حمایت گرفته است. لذا حق اعترضات بعدی به صحت پروژه و نحوه هزینه کرد مبالغ جمع آوری شده از وی سلب می گردد.

تشخیص اینکه چه پروژه هایی در وبسایت قرار گیرد و چه پروژه هایی خیر، با خیرانت است. در تمامی موارد، خیرانت سیاست های خود را بر نحوه ترکیب پروژه های موجود در وبسایت اعمال می نماید. بعنوان مثال ممکن است به لحاظ ایجاد تنوع در ترکیب پروژه ها درهر مقطع، برخی از پروژه ها در اولویت بالاتر و برخی دیگر که شامل موضوعات تکراری هستند در اولویت های بعدی قرار گیرند. امکان تغییر در زمان بندی، مبلغ و سایر شرایط پروژه بسیار سخت و تنها در شرایط خاص به تشخیص خیرانت خواهد بود.

تصمیم گیری در خصوص بود یا نبود یک پروژه با خیرانت است. در صورتی که در حین اجرای پروژه تشخیص داده شد که خطر مشی خیرانت نقض شده است، این حق برای خیرانت محفوظ است که پروژه را حذف کرده یا به هر ترتیب اقدام لازم از جمله اقدامات قضایی را در مورد آن انجام دهد و در این مورد اطلاع رسانی قبلی لازم نیست. در صورت لغو پروژه، مبالغ جمع آوری شده به حامیان بازگشت داده خواهد شد.

خیرانت حق ندارد مبالغ جمع آوری شده برای یک پروژه را بدون اطلاع و رضایت حامیان، به پروژه دیگر منتقل کند.

در صورتی که یک حامی بخواهد به صورت مستقیم و ویژه از یک پروژه حمایت کند می تواند برای برقراری ارتباط با خیرانت تماس بگیرد.

کاربر موظف است هویت واقعی خود را در وبسایت ثبت کند. هرگونه ارائه مشخصات غیرواقعی خلاف سیاست های خیرانت است؛ هرچند ممکن است خیرانت در این خصوص تحقیقی به عمل نیاورد. در صورت تشکیک یا اثبات ثبت اطلاعات نادرست از سوی کاربر، خیرانت این حق را برای خود محفوظ می داند که به صلاحدید خود هرگونه اقدام لازم را انجام دهد. حامیان می توانند هویت خود و مبلغ حمایتی را با انتخاب گزینه مربوطه مخفی نگه دارند. در غیر این صورت این اطلاعات بر روی وب سایت نمایش داده خواهد شد.

خیرانت می تواند به دلیل انجام پاره ای اصلاحات یا رفع مشکلات، ارائه خدمت را در زمان هایی به صلاحدید خود متوقف کند. در این صورت ممکن است دسترسی به وب سایت مقدور نباشد.

برای حمایت از یک پروژه همه افراد داخل یا خارج از کشور می توانند اقدام کنند و هیچ گونه محدودیت جغرافیایی تحت هیچ شرایطی وجود ندارد. در عین حال ممکن است بنا بر مصالحی خیرانت کمک برخی از افراد خاص را نپذیرد که در این صورت می توان از آن استعلام نمود.

خیرانت مسئولیتی در قبال سوء استفاده های احتمالی از امکانات ارائه شده در وبسایت را نمی پذیرد؛ اما تلاش می کند که این موارد به حداقل برسد. در صورت مشاهده سوء استفاده مراتب را با خیرانت در میان بگذارید. ریسک ناشی از استفاده از خدمات خیرانت به عهده کاربر می باشد. خیرانت تلاش می کند دسترسی دائم و نیزامنیت دسترسی و امنیت خدمات را تامین کند؛ اما در این موارد تضمین نمی دهد. خیرانت تلاش می کند خدمات با کیفیت ارائه دهد اما در صورت وجود ایرادات در هر مرحله از زنجیره خدمات، تضمینی بر رفع آن ها و یا متناسب سازی خدمات با خواسته ها و نیازهای کاربران ندارد.

خیرانت می تواند در صورت بروز هر گونه تخلف کاربران از شرایط و ضوابط این شرکت، هر اقدامی را که به صلاحدید خود لازم می داند، انجام دهد.

در صورتی که شخص مرجع و یا همان بانی پروژه شخصیت حقوقی باشد، باید مجوزها و مستندات لازم در مورد خود را برای خیرانت ارسال کند. فرض بر این است که این مستندات موثق بوده و از اصالت و اعتبار برخوردار هستند. مجوزهای شخصیت حقوقی برای اولین پروژه از سوی خیرانت دریافت می شود اما ممکن است برای دفعات بعد این کار صورت بگیرد یا نگیرد. فرض بر این است که در هنگام درخواست پروژه از سوی بانی، اصالت وجود داشته و اعتبار مجوز تا پایان فرایند تسویه و تحویل مبلغ یا کالا یا خدمات به شخصیت حقوقی مورد نظر، بر قوت خود باقی است. توجه به این مسئله مسئولیت شخصیت حقوقی خواهد بود و در صورت عدم رعایت، آن شخصیت حقوقی تخلف نموده و مسئولیت آن متوجه خودش خواهد بود.

کاربر ممکن است یک شخصیت حقوقی باشد. در این صورت فردی که به نمایندگی از سازمان از خدمات خیرانت استفاده می کند باید مجوز این کار را از سازمان متبوع داشته باشد؛ هرچند خیرانت ممکن است این مجوز را چک نکند. کلیه عواقب ناشی از سوء عملکرد در این رابطه به عهده فرد و سازمان بوده و خیرانت مسئولیتی ندارد. شخصیت حقوقی بانی پروژه باید به لحاظ قانونی برای دریافت مبلغ و اجرای پروژه مجاز باشد. در غیر این صورت مسئولیت امر متوجه همان شخصیت حقوقی خواهد بود و از خیرانت سلب مسئولیت می شود.

حفظ امنیت کلمه کلمه عبور کاربر به عهده خود اوست.

هرگونه سوء استفاده از نام و نشان خیرانت و اعتبار آن و به صورت کلی هر گونه فعالیت که موجب وارد آمدن خسارت مادی یا معنوی و مستقیم یا غیرمستقیم به منافع خیرانت باشد، ممنوع است.

خیرانت تحت قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت می کند و هر گونه مشکلی طبق ضوابط قانونی جمهوری اسلامی ایران قابل پیگیری است

تاریخ به روز رسانی 5-6-96